Yayın Akışı

Canlı Radyo

Hemen Dinle

SOHBET

ANDROİD

Neşet Ertaş, Beştepe’de Anıldı


admin     04-10-19     Haberler     950 Defa Okundu

Neşet Ertaş Vefatının 7. yılında Beştepe’de anıldı.

Halk Ozanı Neşet Ertaş, vefatının yedinci yılında Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda anıldı. Programda beş dalda ödül verilirken, aralarında, Gülşen Kutlu, Erol Parlak gibi isimlerin bulunduğu 18 sanatçı Neşet Ertaş’ın türkülerini yorumladı. Etkinliğe Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

Programda, Nadir Alpaslan, Erol Parlak, Okan Murat Öztürk ve Necmi Kıran’dan oluşan kurul üyeleri tarafından belirlenen isimlere, kültür-sanat çalışmaları, yorumculuk, mahalli icra, genç icracı ve yaşam boyu meslek onur ödülü dallarında ödül dağıtıldı. Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü Mehmet Erenler’e, Kültür Sanat Araştırmaları Ödülü Prof. Dr. Sabri Yener’e, Yorumculuk Ödülü Ümit Tokcan’a, Mahalli İcracı Ödülü Metin Öge’ye, Genç İcracı Ödülü Erhan Uslu’ya Bakan Ersoy tarafından takdim edildi.

Neşet Ertaş’tan, “Zamanımızdan abdallar kervanına katılan büyük yolcu” şeklinde bahseden Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

“Neşet Ertaş kendisine ‘Garip’ mahlasını uygun görmüştü ama aziz milletimiz onu her zaman Bozkırın Tezenesi olarak anmış, saygı ve sevgi duymuştur. Çok sade, bir o kadar da derin bir ifade gerçekten. İster binlerce yıllık kültürümüzde bozkırın yerine bakalım, ister Orta Anadolu insanımızın bozkırla iç içe geçmiş yaşamına, böylesi bir mahlası taşımanın ağırlığını görebiliyoruz. Herkes omuzlayamaz, içini dolduramazdı. Şüphesiz geçmişte olduğu gibi gelecekte de nice eşsiz mızrap yine tellerle buluşacaktır. Ama bozkırın sadece bir tane tezenesi vardır ve o Neşet Ertaş’tır. Büyük ustayı 25 Eylül 2012’de ebedi âleme uğurladık. Hayattayken şöyle diyordu ozan: ‘Aşk biterse yorulur insan. Ben ne zaman ölürsem Neşet yoruldu desinler’ biz Neşet Ertaş’ı vasiyetine uygun analım. Onun gidişiyle belki bozkırlar mahzun, bozlaklar öksüz kalmıştır ama bu bir son değildir. Çünkü Neşet Ertaş geride öyle güçlü bir iz bırakmıştır ki şu yalan dünya döndükçe sesi gönlümüzde yankılanmaya devam edecektir. Ondan feyz alarak yetişecek yeni nesiller sesine ses katacak, onu yaşatmaya, mirasını tellerden dillere aktarmaya devam edecektir. Neşet Ertaş’ın mirası bu denli güçlü, bu denli canlıdır. Ben Neşet Ertaş’ı saygıyla, özlemle ve rahmetle anıyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?